الأحد، 2 نوفمبر 2014

Medycyna naturalna i profilaktyka prozdrowotna

Medycyna naturalna i profilaktyka prozdrowotna

Olejki eteryczne występują we wszystkich częściach roślin (kwiaty, liście, łodygi, żywice, nasiona i korzenie). Olejki będące silnymi koncentratami pozyskuje się z różnych części roślin, a każda z nich podobnie jak zioła, ma odmienne właściwości terapeutyczne. Uzyskuje się je poprzez destylację parową (najpopularniejsza metoda), ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi oraz tłoczenie (olejki cytrusowe).
W terapii stosujemy wyłącznie olejki eteryczne wytwarzane z surowców naturalnych. Olejki eteryczne działają w dwojaki sposób: poprzez wydzielany zapach i dzięki wchłanianiu przez skórę.
Jak stosować olejki eteryczne.
Ponieważ zapach bezpośrednio dociera do części mózgu regulującej emocje, woń wydzielana przez olejki ma terapeutyczny wpływ na stan umysłu i nastroje. Dość łatwo jest zrozumieć dlaczego zapach olejku, np. eukaliptusowego pomaga oczyścić zatkany nos, ale zapachy innych substancji bywają tak subtelne, że nawet jeśli z trudem da się je wyczuć, mogą przynosić korzyść. Cząsteczki olejków eterycznych są niezwykle drobne, dlatego z łatwością przenikają przez skórę, wpływając doskonale na nią samą oraz na wiele organów wewnętrznych, do których przenoszone są za pomocą krwi. Po spełnieniu swego leczniczego zadania są wydalane wraz z oddechem, potem lub moczem. Olejki eteryczne posiadają wyspecjalizowane właściwości lecznicze. Niektóre z nich poprawiają krążenie krwi lub stymulują działanie systemu odpornościowego, inne zwalczają wirusy, bakterie lub działają przeciwzapalnie. Wszystkie wskazują właściwości antyseptyczne. To właśnie dlatego podczas epidemii, dziesiątkujących ludzkość w dawnych czasach, zaraza zwykle oszczędzała osoby trudniące się wytwarzaniem perfum.
W domowych warunkach można stosować olejki w różny sposób:
Masaż z użyciem olejku to najbardziej rozpowszechniona forma terapii stosowana przez aromaterapeutów, ponieważ daje największe korzyści. Wyzwala on energię uwięzioną w nadmiernie napiętych mięśniach, poprawia krążenie krwi oraz ogólne samopoczucie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich olejków działa wielopoziomowo np. olejek arganowy.
Inhalacje - wdychanie na przykład olejku eukaliptusowego, sosnowego, lawendowego, .....,pomaga złagodzić kaszel, przeziębienie, zapalenie oskrzeli i zatok oraz bóle głowy. Skrop chusteczkę kilkoma kroplami wybranego olejku, przybliż ją do nosa i wdychaj zapach. Można też zagotować wodę i dodać do niej 6-10 kropli olejku i głęboko wdychać parę pochylając się nad naczyniem.
Kąpiele – dodanie ok. 10-15 kropli wybranego olejku eterycznego do wanny wody jest wygodnym, a zarazem doskonałym sposobem stosowania aromaterapii w domu. Do kąpieli może być użyty niemal każdy olejek. Jeśli stosuje się kąpiel wybranej części ciała, trzeba zmniejszyć odpowiednio ilość dodawanego olejku. Moczenie nóg w wodzie z dodatkiem olejku lawendowego łagodzi bóle i jest doskonałe na odmrożenia. Połączenie olejków bergamotowego z cyprysowym zmniejsza potliwość stóp.
Okłady – to zabieg pomagający zmniejszyć wylewy podskórne, złagodzić bóle mięśni, dolegliwości skóry oraz nadwrażliwe miejsca położone w okolicach organów wewnętrznych dotkniętych chorobami. Do miseczki z ciepłą wodą należy dodać 1-2 krople jednego z olejków, zmoczyć gazik, odsączyć go, a następnie przyłożyć do obolałego miejsca i przykryć ciepłym ręcznikiem. Okład taki powinno się pozostawić na co najmniej 2 godziny.

ليست هناك تعليقات:

إرسال تعليق