الأحد، 2 نوفمبر 2014

W każdym mieście w Maroku znajduje się co najmniej jedno Hammam

W każdym mieście w Maroku znajduje się co najmniej jedno Hammam

Hammam to tradycyjna parowa łaźnia arabska, oddzielna dla mężczyzn i kobiet (lub wizyty są podzielone na godziny). Zwyczaj wspólnego mycia się i spędzania czasu liczy już kilka tysięcy lat i sięga korzeniami Cesarstwa Rzymskiego. Wystrój hammamu jest egzotyczny, magiczny i nierzadko wytworny (głównie dzięki licznym mozaikom). Budynek składa się przeważnie z przebieralni z szatnią i 3 sal do mycia, zbudowanych w amfiladzie (jedna za drugą). Każda z sal jest ciepła ale ma inną temperaturę - od najzimniejszej do najgorętszej. A to dlatego, iż przy ostatniej sali, na zewnątrz, mieści się piec opalany drewnem, który podgrzewa powietrze i wodę (tradycyjnie piec jest częścią piekarni, więc służy w dwójnasób). W suficie, który może być kopułą, mieszczą się otwory wentylacyjne. Wodę nabiera się z kranu do naczynia, rodzaju wiadra, siada się na podłodze i innym małym naczyniem, rodzajem pobieraka, polewa się ciało. Tradycyjnie do mycia i masażu ciała używa się szorstkiej rękawicy (kessa) z naturalnych włókien (np. palmowych lub trawy morskiej) i czanego mydła. Rozgrzane ciało wspaniale poddaje się masażowi i pozwala na "zeskrobanie" starego naskórka. Następnie nakłada się na ciało glinkę ghassoul, mającą silne właściwości absorbujące toksyny. Koniec rytuału to namaszczanie wonnymi olejkami, nawilżającymi ciało. Używane są tylko tradycyjne produkty marokańskie, które poprawiają samopoczucie, wygląd skóry i odmładzają. Skóra po tym zabiegu jest gładka i odżywiona, nawilżona, wzmocniona i odmłodzona.
Wizyta w hammamie dla wielu Marokanek i Marokanczyków to okazja do spotkania ze znajomymi, przekazania sobie najnowszych wieści, żartów, które tak uwielbiają, czyli jednym słowem - relaks. Szczególnie dla kobiet jest to odskocznia od codziennych obowiązków domowych. Jest to też rodzaj rytuału, który działa pozytywnie na zmysły i uzdrawiająco na ciało. Stosowanie wonnych, naturalnych produktów ma funkcję dektoksykacyjną i głęboko relaksacyjną.
Chociaż tradycja chodzenia do hammamu jest cały czas silna w marokańskich medynach, to w nowych częściach miast zwyczaj ten zanika. Każde mieszkanie posiada już swoją nowoczesną łazienkę z pełnym wyposażeniem i nie ma potrzeby chodzenia do miejskich łaźni.
Obecnie łaźnie hammam są główną atrakcją kosmetyczną dla turystów.
Hammam można bez problemu przeprowadzić w domu. Do tego celu wykorzystuje się naturalne produkty do oczyszczania i masażu (rękawica Kessa) i kosmetyki (mydło Savon Noir, glinkę Rhassoul, olej arganowy bądź z opuncji figowej). Zabieg należy przeprowadzić najlepiej po gorącej kąpieli, na lekko wilgotnej skórze, w dzień wolny, by w całości skupić się na masażu i poddać się odprężeniu.
Zabieg składa się z 4 etapów.
Etap 1 - gorący prysznic lub ciepła kąpiel w wannie
Ciepła woda i para w trakcie kąpieli otwiera pory skórne. Skóra lepiej wchłania składniki odżywcze zawarte w kosmetykach, a sam proces oczyszczania przebiega znacznie skuteczniej.
Etap 2 - oczyszczanie Savon Noir i Kessą
Mydło Savon Noir jest produktem naturalnym, powstałym ze zmiażdżonych oliwek. Doskonale oczyszcza skórę i w połączeniu z wodą tworzy lekką pianę, która myje ciało. Mydło kładziemy na wszystkie partie ciała i pozostawiamy na ok.10 min. Dodatkowo podczas rytuału używa się rękawicy Kessa i przeprowadza się dokładny i relaksujący masaż. Peeling Kessą i mydłem Savon Noir złuszcza, detoksykuje i poprawia krążenie. Po takim zabiegu skóra jest wygładzona, odświeżona i nabiera naturalnego blasku. Masaż z czarnym mydłem zmniejsza cellulit, zwalcza rozstępy i podrażnienia skóry. Następnie obficie spłukujemy ciało wodą.
Etap 3 - oczyszczanie glinką Rhassoul
Glinka również jest produktem w 100% naturalnym. Wraz z wodą tworzy papkę, którą nakłada się cienką warstwą na osuszone całe ciało, pozostawia do wyschnięcia po czym dokładnie zmywa letnią wodą.. Glinka zawiera liczne minerały (magnez, cynk, krzem, żelazo, miedź), które odżywiają, ujędrniają i wygładzają skórę. Złuszczony naskórek i rozszerzone pory sprawiają, że substancje mineralne są wchłaniane skuteczniej, a toksyny, łój i pot usuwane są szybciej. Papkę z glinki można również w tym samym czasie położyć na włosy - pielęgnuje je, oczyszcza łuski, wzmacnia je, dzięki dużej ilośći minerałów.
Etap 4 - masaż olejkiem
Końcowym etapem jest namaszczanie całego ciała naturalnym olejkiem - zazwyczaj jest to olej arganowy. Poza nim stosuje się również olejek z opuncji figowej. Po dogłębnym oczyszczaniu skóra łatwiej wchłania dobroczynne składniki tych olejków. Masaż olejkiem ma na celu regenerację, głębokie odżywienie i wygładzenie skóry, a także odprężenie ciała i zmysłów. Często podczas takiego masażu leci relaksująca, delikatna muzyka, zapalane są świeczki, a w pomieszczeniu unosi się zapach aromatycznych olejków.
Rezultaty całego zabiegu są rewelacyjne, zapierają dech w piersiach od pierwszego razu!
Wszystkie produkty potrzebne do rytuału hammam są dostępne w naszym sklepie, i co więcej gwarantujemy Państwu 100% naturalne, oryginalne produkty bez parabenów i konserwantów.

ليست هناك تعليقات:

إرسال تعليق